Futsal World Cup Columbia 2016 Schedule Match Fixtures (PDF)

Futsal World cup tournament is held every four years, in the middle year between the two FIFA World Cups. The first Fifa Futsal World cup was held in 1989, the year FIFA became the world governing the body of futsal which introduces the unknown Freestyle footballers to the world. Brazil is the Defending Champions in 2012 Futsal WorldCup. Futsal World Cup Columbia 2016 schedule and match fixtures chart has been released by the officials.

Only Spain and Brazil have won the FIFA Futsal titles, Spain winning 2 titles while Brazil 5. Brazil beat Spain by 3-2 in 2012 Futsal world cup Thailand. The 8th edition of FIFA Futsal world cup will be hosted at three different venues of Colombia. It will Consist of 52 matches overall.

Futsal World Cup Columbia 2016 Schedule

The competition will be held from September 10th to 1st October. 1st October will be the FIFA Futsal world cup. There are total 24 teams this competition with 6 groups each, Each group consisting of 4 teams each. We present you complete Futsal World cup Columbia 2016 Schedule and Fixtures.

Also Read: FIFA Futsal World Cup 2016 Colombia TV Rights

Futsal World Cup Columbia 2016 Schedule

10-09-16 18:00 Group A Uzbekistan vs Panama Coliseo El Pueblo, Cali
10-09-16 20:00 Group A Colombia vs Portugal Coliseo El Pueblo, Cali
13-09-16 18:00 Group A Panama vs Portugal Coliseo El Pueblo, Cali
13-09-16 20:00 Group A Colombia vs Uzbekistan Coliseo El Pueblo, Cali
16-09-16 20:00 Group A Panama vs Colombia Coliseo El Pueblo, Cali
16-09-16 20:00 Group A Portugal vs Uzbekistan Coliseo Iván de Beodut, Medellín
10-09-16 16:00 Group B Cuba vs Egypt Coliseo Iván de Beodut, Medellín
10-09-16 18:00 Group B Thailand vs Russia Coliseo Iván de Beodut, Medellín
13-09-16 18:00 Group B Egypt vs Russia Coliseo Iván de Beodut, Medellín
13-09-16 20:00 Group B Thailand vs Cuba Coliseo Iván de Beodut, Medellín
16-09-16 18:00 Group B Egypt vs Thailand Coliseo Iván de Beodut, Medellín
16-09-16 18:00 Group B Russia vs Cuba Coliseo El Pueblo, Cali
11-09-16 18:00 Group C Vietnam vs Guatemala Coliseo El Pueblo, Cali
11-09-16 20:00 Group C Paraguay vs Italy Coliseo El Pueblo, Cali
14-09-16 18:00 Group C Guatemala vs Italy Coliseo El Pueblo, Cali
14-09-16 20:00 Group C Paraguay vs Vietnam Coliseo El Pueblo, Cali
17-09-16 18:00 Group C Guatemala vs Paraguay Coliseo El Pueblo, Cali
17-09-16 18:00 Group C Italy vs Vietnam Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
11-09-16 16:00 Group D Mozambique vs Australia Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
11-09-16 18:00 Group D Ukraine vs Brazil Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
14-09-16 18:00 Group D Australia vs Brazil Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
14-09-16 20:00 Group D Ukraine vs Mozambique Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
17-09-16 16:00 Group D Australia vs Ukraine Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
17-09-16 16:00 Group D Brazil vs Mozambique Coliseo El Pueblo, Cali
12-09-16 18:00 Group E Solomon Islands vs Costa Rica Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
12-09-16 20:00 Group E Argentina vs Kazakhstan Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
15-09-16 18:00 Group E Costa Rica vs Kazakhstan Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
15-09-16 20:00 Group E Argentina vs Solomon Islands Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
18-09-16 16:00 Group E Costa Rica vs Argentina Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
18-09-16 16:00 Group E Kazakhstan vs Solomon Islands Coliseo Iván de Beodut, Medellín
12-09-16 18:00 Group F Morocco vs Azerbaijan Coliseo Iván de Beodut, Medellín
12-09-16 20:00 Group F Iran vs Spain Coliseo Iván de Beodut, Medellín
15-09-16 18:00 Group F Azerbaijan vs Spain Coliseo Iván de Beodut, Medellín
15-09-16 20:00 Group F Iran vs Morocco Coliseo Iván de Beodut, Medellín
18-09-16 18:00 Group F Azerbaijan vs Iran Coliseo Iván de Beodut, Medellín
18-09-16 18:00 Group F Spain vs Morocco Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
20-09-16 17:30 Round of 16 Winner Group B vs Third Group A/C/D Coliseo Iván de Beodut, Medellín
20-09-16 20:00 Round of 16 Runner up Group A vs Runner up Group C Coliseo El Pueblo, Cali
21-09-16 17:30 Round of 16 Winner Group D vs Third Group B/E/F Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
21-09-16 17:30 Round of 16 Winner Group F vs Runner Group E Coliseo Iván de Beodut, Medellín
21-09-16 20:00 Round of 16 Winner Group A vs Third Group C/D/E Coliseo El Pueblo, Cali
22-09-16 17:30 Round of 16 Winner Group E vs Runner up Group D Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
22-09-16 17:30 Round of 16 Runner up Group B vs Runner up Group F Coliseo Iván de Beodut, Medellín
22-09-16 20:00 Round of 16 Winner Group C vs Third Group A/B/F Coliseo El Pueblo, Cali
24-09-16 15:30 Quarter Final TBA Coliseo Bicentenario, Bucaramanga
24-09-16 18:00 Quarter Final TBA Coliseo El Pueblo, Cali
25-09-16 15:30 Quarter Final TBA Coliseo Iván de Beodut, Medellín
25-09-16 18:00 Quarter Final TBA Coliseo El Pueblo, Cali
27-09-16 19:00 Semi Final TBA Coliseo Iván de Beodut, Medellín
28-09-16 19:00 Semi Final TBA Coliseo El Pueblo, Cali
01-10-16 12:00 Third Place TBA Coliseo El Pueblo, Cali
01-10-16 14:00 Final TBA Coliseo El Pueblo, Cali

Reply