Wimbledon 2016 Order of play Today ( 28 June 2016)

Wimbledon 2016 Grand Slam tennis tournament is scheduled to take place on 27th June to 10 July 2016. Many tennis stars will show their skill at this year’s Wimbledon. Here on this page, we will update Wimbledon 2016 order of play of each day just before the night of play.

Wimbledon 2016 Order of play

The tennis tournament will take place at the All England Lawn Tennis and Croquet Club in Wimbledon, London, UK. James, Alexander Ward, Laura Robson, Kyle Edmund and Marcus Willis will entertain you on the first day of play.

Here is the complete Wimbledon 2016 Grand Slam tennis tournament order of play of everyday play with time and courts.

Wimbledon 2016 Order of play Today ( 28 June 2016)

entre Court (1pm start):

Serena Williams (USA) [1] v Amra Sadikovic (Sui)

Liam Broady (Gbr) v Andy Murray (Gbr) [2]

Caroline Wozniacki (Den) v Svetlana Kuznetsova (Rus) [13]

No 1 Court (1pm start):

Taylor Fritz (USA) v Stan Wawrinka (Sui) [4]

Monica Puig (Pur) v Johanna Konta (Gbr) [16]

Petra Kvitova (Cze) [10] v Sorana Cirstea (Rou)

No 2 Court (11.30am start):

Nick Kyrgios (Aus) [15] v Radek Stepanek (Cze)

Fernando Verdasco (Esp) v Bernard Tomic (Aus) [19]

Agnieszka Radwanska (Pol) [3] v Kateryna Kozlova (Ukr)

Heather Watson (Gbr) v Annika Beck (Ger)

No 3 Court (11.30am start):

Richard Gasquet (Fra) [7] v Alijaz Bedene (Gbr)

Alison Riske (USA) v Roberta Vinci (Ita) [6]

Dominic Thiem (Aut) [8] v Florian Mayer (Ger)

Timea Bacsinszky (Sui) [11] v Luksika Kumkhum (Tha)

Court 12 (11.30am start):

Inigo Cervantes (Esp) v Jo-Wilfried Tsonga (Fra) [12]

Stephane Robert (Fra) v Juan Martin Del Potro (Arg)

Eugenie Bouchard (Can) v Magdalena Rybarikova (Svk)

Aliaksandra Sasnovich (Blr) v Kristina Mladenovic (Fra) [31]

Court 18 (11.30am start):

Dominika Cibulkova (Svk) [19] v Mirjana Lucic-Baroni (Cro)

Ivan Dodig (Cro) v Tomas Berdych (Cze) [10]

John Isner (USA) [18] v Marcos Baghdatis (Cyp)

Sloane Stephens (USA) [18] v Shuai Peng (Chn)

Court 4 (11.30am start):

John Millman (Aus) v Albert Montanes (Esp)

Pauline Parmentier (Fra) v Katerina Siniakova (Cze)

Horacio Zeballos (Arg) v Mikhail Youzhny (Rus)

Court 5 (11.30am start):

Dmitry Tursunov (Rus) v Joao Sousa (Por) [31]

Su-Wei Hsieh (Tpe) v Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) [21]

Lucas Pouille (Fra) [32] v Marius Copil (Rou)

Court 6 (11.30am start):

Vasek Pospisil (Can) v Albert Ramos-Vinolas (Esp)

Cagla Buyukakcay (Tur) v Caroline Garcia (Fra) [30]

Donald Young (USA) v Leonardo Mayer (Arg)

Court 7 (11.30am start):

Tristan Lamasine (Fra) v Viktor Troicki (Ser) [25]

Rajeev Ram (USA) v Feliciano Lopez (Esp) [22]

Evgeniya Rodina (Rus) v Lesia Tsurenko (Ukr)

Court 8 (11.30am start):

Daria Gavrilova (Aus) v Qiang Wang (Chn)

Benjamin Becker (Ger) v Facundo Bagnis (Arg)

Tara Moore (Gbr) v Alison Van Uyyvanck (Bel)

Monica Niculescu (Rou) v Aleksandra Krunic (Srb)

Court 9 (11.30am start):

Luke Saville (Aus) v Dennis Novikov (USA)

Roberto Bautista Agut (Esp) [14] v Jordan Thompson (Aus)

Julia Boserup (USA) v Tatjana Maria (Ger)

Court 10 (11.30am start):

Yen-Hsun Lu (Tpe) v Alexander Kudryavtsev (Rus)

Elena Vesnina (Rus) v Tamira Paszek (Aut)

Albano Olivetti (Fra) v Matthew Barton (Aus)

Court 11 (11.30am start):

Benoit Paire (Fra) [26] v Franko Skugor (Cro)

Federico Delbonis (Arg) v Fabio Fognini (Ita)

Ekaterina Makarova (Rus) v Johanna Larsson (Swe)

Court 14 (11.30am start):

Christina McHale (USA) v Daniela Hantuchova (Svk)

Yulia Putintseva (Kaz) v Marina Melnikova (Rus)

Jiri Vesely (Cze) v Igor Sijsling (Ned)

Court 15 (11.30am start):

Kristyna Pliskova (Cze) v Ying-Ying Duan (Chn)

Mikhail Kukushkin (Kaz) v Martin Klizan (Svk)

Karin Knapp (Ita) v Ana Konjuh (Cro)

Court 16 (11.30am start):

Dusan Lajovic (Srb) v Dustin Brown (Ger)

Katie Swan (Gbr) v Timea Babos (Hun)

Alexander Zverev (Ger) [24] v Paul-Henri Mathieu (Fra)

Court 17 (11.30am start):

Taro Daniel (Jpn) v Juan Monaco (Arg)

Andrea Petkovic (Ger) [32] v Nao Hibino (Jpn)

Coco Vandeweghe (USA) [27] v Kateryna Bondarenko (Ukr)

Court 19 (11.30am start):

Marcel Granollers (Esp) v Victor Estrella Burgos (Dom)

Gastao Elias (Por) v Radu Albot (Mda)

Mandy Minella (Lux) v Anna Tatishvili (USA)

Matches to be arranged (not before 5pm):

Tsvetana Pironkova (Bul) v Belinda Bencic (Sui) [7]

Anett Kontaveit (Est) v Barbora Strycova (Cze) [24]

Here you will full Wimbledon 2016 schedule of play of every day.

Reply